Szukasz informacji? Znajdziesz ją TU!

Responsywność stron – na czym polega?

Responsywność stron – na czym polega?

Każdego dnia na całym świecie przybywa użytkowników urządzeń mobilnych. Ocenia się, że obecnie jest to około 40% ludzi zamieszkujących naszą planetę. Osoby te bardzo często korzystają z tych urządzeń, by przeglądać strony internetowe. Jeżeli strona www nie będzie responsywna, to trudno będzie z niej efektywnie korzystać.

Przeglądanie stron internetowych na każdym urządzeniu

Żeby przeglądać strony internetowe w sposób właściwy i czytelny trzeba je odpowiednio do tego przystosować. W takiej sytuacji wykorzystuje się tak zwane RWD. Jest to skrót od angielskich słów Responsive Web Design.  Zastosowanie tej technologii umożliwia dostosowanie się responsywnej strony do rozmiaru i rozdzielczości ekranu smartfona lub tableta oraz jej swobodną obsługę za pomocą mobilnych urządzeń. Trzeba przy tym pamiętać, że responsywna strona internetowa, to nie to samo, co strona mobilna. Ta druga – jak wskazuje na to nazwa – jest tak stworzona, by można ją było odbierać we właściwy sposób za pomocą urządzenia mobilnego. Natomiast do przeglądania stron www na laptopach lub komputerach będziemy potrzebowali innej wersji strony.

Inteligentna technologia

Responsywna strona internetowa ma bardzo dużą przewagę nad innymi, gdyż jest wyświetlana w sposób prawidłowy zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i stacjonarnych. W sposób płynny, sprawny i inteligentny dostosowuje się do monitora, z którego korzysta internauta. Najprościej mówiąc, przy korzystaniu z responsywnego systemu nie trzeba tworzyć dwóch odrębnych stron, dostosowanych do rozdzielczości monitora. Oczywiście układ strony responsywnej będzie się różnił w zależności od wielkości ekranu. Jednak zawartość strony pozostanie bez zmian i wszystko w idealny sposób zmieści się na wyświetlaczu urządzenia.

Jak powstają strony responsywne?

W jaki sposób udaje się twórcom responsywnych stron uzyskać pożądany efekt? Całość jest przygotowywana tak, by jej konstrukcja graficzna mogła z łatwością dopasować się zarówno do długości, jak i szerokości wyświetlacza. Szczególne znaczenie ma właściwe usytuowanie w polu widzenia nagłówków i stopki. W naszych czasach mobilne urządzenia posiadają szeroki zakres rozdzielczości i tę kwestię bierze się pod uwagę w tworzeniu responsywnych stron internetowych.

Każdy, kto chciałby założyć stronę internetową, powinien wybrać taką formę witryny www, która zapewni mu responsywne jej przeglądanie. O wiele taniej jest bowiem stworzyć jedną stronę i mieć możliwość przeglądania jej na różnych urządzeniach, niż dostosowywać poszczególne strony do wielkości wyświetlaczy używanych przez osoby przeglądające internet.