Szukasz informacji? Znajdziesz ją TU!

Nie dajmy się rachunkom!

Nie dajmy się rachunkom!

Prąd, woda i ogrzewanie są niezbędne dla komfortu życia. Niestety ceny mediów stale rosną. Każdy z nas ma realny wpływ na ilość pieniędzy uciekających z portfela! To dlatego skuteczne sposoby na zmniejszenie rachunków powinny na stałe wejść do naszej codzienności. Oto najprostsze z nich.

Skuteczne sposoby na zmniejszenie rachunków za prąd

Zużycie prądu zależy w potężnym stopniu od klasy energetycznej urządzeń, które wchodzą w skład gospodarstwa domowego. Wymieniając pralkę lub lodówkę na nową, należy upewnić się, że znajduje się na niej symbol A z jak największą ilością plusów. Korzystając na co dzień z komputera lub telewizora warto unikać pozostawiania ich w stanie czuwania. Dobrym pomysłem jest również dokładna analiza warunków umowy z dostawcą prądu i w miarę możliwości przejście na korzystniejszą taryfę.

Jak obniżyć codzienne zużycie wody?

Skuteczne sposoby na zmniejszenie rachunków za wodę zależą w dużym stopniu od codziennych nawyków mieszkańców gospodarstwa domowego. Warto namówić domowników na branie prysznica zamiast kąpieli w wypełnionej wodą wannie. Kran z wodą powinien być odkręcany tylko w razie konieczności, a na czas mycia zębów warto pozostawić go w pozycji zamkniętej. Ogromny wpływ na zmniejszenie zużycia wody ma zakup zmywarki i ograniczenie ręcznego mycia naczyń. Ponadto urządzenia myjące i piorące powinny być zawsze używane w trybie eko.

Mniejsze rachunki za ogrzewanie – czy to możliwe?

W okresie jesienno-zimowym trudno oczekiwać od domowników siedzenia pod kocem przy zakręconych kaloryferach. Jednak nie o to chodzi! Sposoby na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie polegają na rozsądnym korzystaniu z ogrzewania oraz zapobieganiu ucieczce ciepła. Ten ostatni aspekt można osiągnąć dbając o szczelność okien i drzwi. Ponadto budynek, który jest ocieplony z zewnątrz będzie skuteczniej zatrzymywał ciepło w swoim wnętrzu. Grzejniki w domu powinny być odkręcone jedynie wtedy, gdy domownicy są obecni. Nie warto ich również zasłaniać meblami, ani zasłonami. Elegancka zabudowa kaloryferów z pewnością posiada walory estetyczne, ale znacznie obniża ilość ciepła docierającego w głąb pomieszczenia.

Nie dajmy się wysokim cenom za prąd i wodę! Codzienne nawyki są skuteczną bronią, którą można wywalczyć spore oszczędności w comiesięcznych wydatkach. Niektóre sposoby na oszczędzanie wymagają na początku pewnych inwestycji, będą one jednak skutkowały mniejszymi opłatami co miesiąc.