Szukasz informacji? Znajdziesz ją TU!

Napoje energetyczne zabijają!

Napoje energetyczne zabijają!

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o szkodliwości napojów energetycznych. Dietetycy i specjaliści żywieniowi biją na alarm, a lekarze ostrzegają, że spożywanie ich poważnie szkodzi zdrowiu. Dowiedz się, jaki wpływ na organizm mają popularne energetyki.

Napoje energetyczne a Twoje zdrowie 

Jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem napojów energetycznych jest pobudzenie organizmu do wzmożonego wysiłku fizycznego i psychicznego poprzez dostarczenie mu dużej dawki energii w krótkim czasie. Choć może to brzmieć kusząco – zwłaszcza, jeśli na co dzień brakuje ci wigoru – warto zastanowić się nad długofalowymi konsekwencjami spożywania energetyków.

Nie każdy wie, że po nagłym skoku energii, organizm potrzebuje regeneracji. Stopniowo wyczerpuje swoje rezerwy, a zachodzące w nim procesy metaboliczne zostają zaburzone. Osoby, które regularnie piją napoje energetyczne, często skarżą się na chroniczną bezsenność, problemy z koncentracją i pamięcią oraz stany lękowe. Wszystko to znacznie pogarsza jakość życia, zwiększa ryzyko zachorowania na depresję, a w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci. To jednak nie jedyne skutki uboczne związane ze spożywaniem energetyków. Niektóre z nich zawierają dawkę kofeiny, która znacznie przewyższa ilość przyswajalną przez organizmu. Jak dowodzą badania przeprowadzone przez Mayo Clinical Research Unit, energy-drinki sprzyjają rozwinięciu się nadciśnienia tętniczego, tachykardii i schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Jak wysoka jest szkodliwość napojów energetycznych? 

Ktoś mógłby się zastanawiać, czy napoje energetyczne rzeczywiście mogą zrujnować zdrowie, skoro są ogólnodostępne. Poza wspomnianymi wyżej negatywnymi skutkami ich spożywania, należy wspomnieć o katastrofalnym wpływie, jaki energetyki wywierają na wątrobę, żołądek, trzustkę i układ nerwowy. Z badania opublikowanego w British Medical Journal wynika, że zawarte w nich składniki mogą przyczynić się do zapalenia żołądka, powstania wrzodów czy marskości wątroby. Co istotne, energetyki zwiększają ryzyko zawału serca – zwłaszcza u młodzieży oraz osób w podeszłym wieku. Kołatanie serca i nudność – będące jednymi z objawów przedzawałowych – często pojawiają się właśnie po spożyciu napojów energetycznych. Odnotowano także przypadki zapadnięcia na śpiączkę u osób, które przez dłuższy okres wypijały po kilka puszek energy-drinków.

Z uwagi na wysoką szkodliwość substancji zawartych w napojach energetycznych najlepiej całkowicie z nich zrezygnować. Istnieje wiele bezpiecznych sposobów na to, by dodać sobie energii i zwiększyć wydolność organizmu. Sam fakt, iż energetyki są łatwo dostępne, nie oznacza od razu, że nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia!