Szukasz informacji? Znajdziesz ją TU!

Jak rozpoznać niedosłuch starczy?

Jak rozpoznać niedosłuch starczy?

Głuchota starcza to niezwykle uciążliwy problem, który utrudnia codzienną komunikację z innymi ludźmi. Przyczyną tej przypadłości jest naturalny proces starzenia się organizmu. Niestety, niedosłuch starczy jest dolegliwością nieuleczalną.

Czym jest niedosłuch starczy?

Niedosłuch starczy jest to stopniowo pogarszająca się zdolność słyszenia. Pogorszenie słuchu dotyka zazwyczaj osób po 50 roku życia, powoli się rozwijając. Co ciekawe, może pojawić się w dowolnym okresie życia. Nie wynika z chorób, a jedynie płynących lat. Zazwyczaj dotyka on obu uszu. Często zdarza się, że osoby starsze, u których rozwija się niedosłuch, początkowo nie zauważają jego symptomów. Zgłaszają się do lekarzy dopiero, w chwili kiedy przestają rozumieć swoich rozmówców. Seniorzy zmagający się z niedosłuchem nie są w stanie normalnie komunikować się z bliskimi, przez co wycofują się z życia społecznego. Oczywiście, wpływa to negatywnie na ich jakość życia. Może prowadzić do złego samopoczucia, frustracji, a nawet depresji.

Jakie są objawy głuchoty starczej?

Pierwszym objawem niedosłuchu starczego jest niemożność usłyszenia wysokich tonów. Seniorzy na samym początku mogą mieć trudność ze zrozumieniem mowy dzieci oraz kobiet. Nie są w stanie usłyszeć szelesty, szepty, po czym mają problem z rozróżnieniem głosek o wyższej częstotliwości, takie jak ‘s’, ‘t’, ‘d’. W zaawansowanym stadium choroby nie rozumieją też dźwięków o średnich oraz niskich częstotliwościach. Do typowych objawów niedosłuchu starczego zalicza się:

  • głośniejsze mówienie,
  • dzwonienie w uszach,
  • problem ze słyszeniem w miejscach głośnych (np. restauracje),
  • proszenie rozmówmy o powtórzenie wypowiedzianych już słów/zdań,
  • niemożność zrozumienia rozmówmy np. podczas rozmowy przez telefon.

Jeśli chociaż jedno z powyższych objawów stwierdzisz u siebie lub swojego członka rodziny, wówczas skonsultuj się z lekarzem. Musi on w pierwszej kolejności wykluczyć wszelkie inne przypadłości.

W jaki sposób rozpoznać głuchotę starczą?

Aby stwierdzić niedosłuch starczy, lekarz musi przeprowadzić z pacjentem dokładny wywiad, po czym wykonać pewne badania. Najczęściej specjalista decyduje się na przeprowadzenie tak zwanej audiometrii. Badanie to wykonuje się w specjalnym pomieszczeniu, dobrze wyizolowanym akustycznie. Miejsce to jest nazywane kabiną ciszy. Ponadto można rozróżnić dwa typu badania audiometrycznego, czyli badanie słowne i progowe tonalne. Jeśli chodzi o audiometrię progową tonalną, dzięki temu badaniu lekarz ustala próg słyszenia, a więc najcichszy dźwięk słyszany przez seniora. Badanie słowne wykorzystywane jest w celu oceny rozumienia mowy. W tym wypadku pacjent musi powtarzać słyszane przez niego słowa.

Głuchota starcza odbiera radość życia. Po zaobserwowaniu przykrych objawów należy więc jak najszybciej zgłosić się do lekarza.