Głuchota starcza to niezwykle uciążliwy problem, który utrudnia codzienną komunikację z innymi ludźmi. Przyczyną tej przypadłości jest naturalny proces starzenia się organizmu. Niestety, niedosłuch starczy jest dolegliwością nieuleczalną.
Spis treści:
Niedosłuch starczy jest to stopniowo pogarszająca się zdolność słyszenia. Pogorszenie słuchu dotyka zazwyczaj osób po 50 roku życia, powoli się rozwijając. Co ciekawe, może pojawić się w dowolnym okresie życia. Nie wynika z chorób, a jedynie płynących lat. Zazwyczaj dotyka on obu uszu. Często zdarza się, że osoby starsze, u których rozwija się niedosłuch, początkowo nie zauważają jego symptomów. Zgłaszają się do lekarzy dopiero, w chwili kiedy przestają rozumieć swoich rozmówców. Seniorzy zmagający się z niedosłuchem nie są w stanie normalnie komunikować się z bliskimi, przez co wycofują się z życia społecznego. Oczywiście, wpływa to negatywnie na ich jakość życia. Może prowadzić do złego samopoczucia, frustracji, a nawet depresji.
Pierwszym objawem niedosłuchu starczego jest niemożność usłyszenia wysokich tonów. Seniorzy na samym początku mogą mieć trudność ze zrozumieniem mowy dzieci oraz kobiet. Nie są w stanie usłyszeć szelesty, szepty, po czym mają problem z rozróżnieniem głosek o wyższej częstotliwości, takie jak ‘s’, ‘t’, ‘d’. W zaawansowanym stadium choroby nie rozumieją też dźwięków o średnich oraz niskich częstotliwościach. Do typowych objawów niedosłuchu starczego zalicza się:
Jeśli chociaż jedno z powyższych objawów stwierdzisz u siebie lub swojego członka rodziny, wówczas skonsultuj się z lekarzem. Musi on w pierwszej kolejności wykluczyć wszelkie inne przypadłości.
Aby stwierdzić niedosłuch starczy, lekarz musi przeprowadzić z pacjentem dokładny wywiad, po czym wykonać pewne badania. Najczęściej specjalista decyduje się na przeprowadzenie tak zwanej audiometrii. Badanie to wykonuje się w specjalnym pomieszczeniu, dobrze wyizolowanym akustycznie. Miejsce to jest nazywane kabiną ciszy. Ponadto można rozróżnić dwa typu badania audiometrycznego, czyli badanie słowne i progowe tonalne. Jeśli chodzi o audiometrię progową tonalną, dzięki temu badaniu lekarz ustala próg słyszenia, a więc najcichszy dźwięk słyszany przez seniora. Badanie słowne wykorzystywane jest w celu oceny rozumienia mowy. W tym wypadku pacjent musi powtarzać słyszane przez niego słowa.
Głuchota starcza odbiera radość życia. Po zaobserwowaniu przykrych objawów należy więc jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Congratulation!