Szukasz informacji? Znajdziesz ją TU!

Implanty stomatologiczne – czy to najlepszy wybór?

Implanty stomatologiczne – czy to najlepszy wybór?

Braki w uzębieniu to problem nie tylko estetyczny, ale również medyczny. Najnowocześniejszym sposobem wypełnienia ubytku zęba jest implant stomatologiczny. Jest to śruba, najczęściej tytanowa, która imituje korzeń zęba, na którą zakłada się koronę lub most protetyczny. Istnieją również inne możliwości, dowiedz się, która z nich jest najlepsza.

Wady i zalety implantów stomatologicznych

Jak każde rozwiązanie implanty stomatologiczne mają swoje wady i zalety. Dla niektórych nie do przeskoczenia jest cena wszczepienia implantu. To nawet kilkanaście tysięcy złotych i choć w dłuższej perspektywie może to być inwestycja, to nie każdy może sobie pozwolić na taki jednorazowy wydatek. Inne wady to konieczność nienagannej dbałości o higienę jamy ustnej oraz długi czas leczenia. Na korzyść tej metody uzupełniania braków zębowych działa:

  • minimalizacja zaniku kości,
  • brak luźnych części,
  • estetyka wykonania.

Szczególnie zachęca wizja pięknego uśmiechu na długie lata, ponieważ przekłada się ona na zwiększenie pewności siebie i poprawę nastroju. Dodatkowo metoda ta jest najbardziej komfortowa przy odbudowie w przypadku bezzębia.

Gdy implant nie wchodzi w grę

Nie każdy może sobie wszczepić implanty. Istnieje szereg przeciwwskazań jak ciąża, stany zapalne jamy ustnej, zaburzenia krzepnięcia krwi czy niektóre choroby. Braki zębów należy jednak uzupełniać, ponieważ mogą się one odbić na całym zdrowiu. Na szczęście jest kilka alternatyw dla implantów.

Proteza ruchoma

Jak sama nazwa wskazuje, proteza ruchoma nie jest montowana na stałe. Można ją w każdym momencie wyjąć. Jest dobrym rozwiązaniem, kiedy trzeba szybko zamaskować brak zęba. Nie jest tak komfortowa, jak implanty. Jest tańsza, ale po pewnym czasie będzie konieczna jej wymiana.

Most protetyczny

Most protetyczny umieszcza się na zębach sąsiadujących, dlatego muszą być one zdrowe i mocne. Montowany jest on na stałe i wymaga ściągnięcia tylko wtedy kiedy zostanie uszkodzony. Całe leczenie jest o wiele szybsze i tańsze niż w przypadku implantów, jednak z uwagi na mocowanie na zdrowych zębach, mniej trwałe.

Korony i licówki

To rozwiązanie, które można zastosować, kiedy występuje uszczerbek zęba, pęknięcie lub przebarwienie. Korony i licówki montuje się podobnie, na zębie pacjenta. Jest to dodatkowa warstwa, która ochroni od szkodliwych czynników. Jest to metoda najmniej inwazyjna i najtańsza, jednak nie rozwiązuje problemu utraty zęba w całości.

Dlaczego warto wybrać implanty?

Jeśli nie ma przeciwwskazań, wydaje się, że najlepszą metodą są implanty stomatologiczne. Są nie tylko funkcjonalne, ale również najłatwiejsze do utrzymania w czystości. Przy zakładaniu nie trzeba szlifować zdrowych zębów i minimalizują ryzyko zaniku kości, które pojawia się, kiedy dochodzi do utraty zęba.

Wnioski nasuwają się same. Pomimo swojej ceny implanty zębowe to najlepsze rozwiązanie, jednak zawsze warto skonsultować się ze specjalistą i indywidualnie dobrać metodę wypełnienia. Dobrze również korzystać ze sprawdzonej i zaufanej kliniki.