Emisja pyłów i cząstek stałych jest efektem ubocznym procesów technologicznych w przemyśle. Powstałe podczas pracy zanieczyszczenia negatywnie wpływają na działanie maszyn oraz są niebezpieczne dla zdrowia pracowników. Dodatkowo mieszanina pyłów z powietrzem może okazać się podatna na zapłon lub wybuch. Rozwiązaniem tych problemów jest zainstalowanie odpowiedniego systemu odpylania.
Spis treści:
Skuteczną walkę z zapyleniem powietrza umożliwi jedynie odpowiednio dobrana instalacja odpylania. Pyły, czyli zawieszone w powietrzu cząsteczki są szkodliwe dla pracowników zakładu. Po dostaniu się do dróg oddechowych mogą wywoływać różnego rodzaju dolegliwości i choroby. Dzięki poprawionym warunkom pracy zwiększa się produktywność oraz zmniejsza ryzyko zachorowań. Dobra jakość powietrza zmniejsza ryzyko awarii maszyn oraz przedłuża ich żywotność.
Oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń może odbyć się na kilka sposobów. Najczęściej stosuje się metodę odsysania cząsteczek w miejscu ich powstawania. Odpowiednio dobrany odpylacz pracujący w trybie ciągłej pracy pozwoli wyeliminować niemal wszystkie zanieczyszczenia. Jest to bardzo korzystne, ponieważ cząstki są likwidowane i nie mają możliwości osiąść powtórnie.
Instalacje odpylania sprawdzą się w różnych gałęziach przemysłu: podczas obróbki metali, tworzyw sztucznych, drewna, kamienia, szkła, produktów rolnych, tekstyliów oraz chemikaliów. Wymagania co do technologii usuwania pyłu będą się różnić w zależności od sektora.
Kwestiami, które należy przeanalizować podczas wybierania systemu odpylania, są:
Dwoma podstawowymi rodzajami systemów odpylania są odpylacze punktowe oraz kabinowe. Pierwsze z nich wyróżnia duża siła ssania, dzięki której cząsteczki łatwo są usuwane bezpośrednio ze źródła pochodzenia (np. na stanowiskach pracy ręcznej). Wykorzystuje się je także jako urządzenia zintegrowane z procesem produkcyjnym, mające za zadanie odsysanie pyłów powstałych z piłowania włókna szklanego lub plastiku.
Drugi rodzaj urządzeń, czyli odpylacze kabinowe, mają za zadanie usuwać zanieczyszczenia z wnętrza urządzeń produkcyjnych. Dobiera się je do wielkości zamkniętej kabiny. Odpylacze do małych kabin (1-2m2) wykorzystuje się do odsysania pyłów z przenośników taśmowych lub odciągu pyłów z produktów podczas transportu.
Systemy do kabin średnich (3-10 m2) wykorzystuje się podczas obróbki tworzyw sztucznych oraz szlifowania części formowanych wtryskowo. Natomiast odpylanie do kabin dużych (10-20 m2) wykorzystuje się do ciągłego odciągu zanieczyszczeń podczas obróbki metalu i tworzyw sztucznych.
Congratulation!