Szukasz informacji? Znajdziesz ją TU!

Czy zapach wpływa na nasze samopoczucie?

Czy zapach wpływa na nasze samopoczucie?

Chociaż z węchu korzystamy mniej świadomie niż większość gatunków zwierząt, jest on jednym z najważniejszych ludzkich zmysłów zaraz obok wzroku i dotyku. Zapachy pełnią bardzo ważną funkcję, wpływając na emocje, przywołując różne wspomnienia i odgrywając kluczową rolę w kształtowaniu wrażeń, ocenie ludzi i charakteru przestrzeni. Unoszące się w powietrzu aromaty mogą budować komfort psychiczny, lub wręcz odwrotnie – wywołują nieprzyjemne skojarzenia, pobudzają ciało, ostrzegając przed niebezpieczeństwem.

Jak różne zapachy wpływają na nasze samopoczucie?

Od wieków aromaterapia wykorzystuje pozytywne właściwości zapachów aby zrelaksować ciało i umysł. Zapach to bardzo silny bodziec, który wpływa na nasz nastrój, zachowanie i przywołuje różne wspomnienia. Unoszące się w powietrzu molekuły zapachowe, oddziałują na receptory węchowe, które znajdują się w błonie śluzowej nosa. Receptory rejestrują obecność specyficznych związków chemicznych, co wpływa na połączenia nerwowe, kontrolujące wiele procesów zachodzących w organizmie. Ze względu na położenie układu węchowego w bliskim sąsiedztwie hipokampu i układu limbicznego, które są zaangażowane w procesy emocjonalne i pamięć, zapachy zostają trwale związane z pewnym skojarzeniem i reakcją ciała. W ten sposób różne aromaty wpływają na dynamikę naszego organizmu: pobudzają, rozluźniają, pomagają w pracy intelektualnej, a nawet mogą ułatwic ucieczkę od stresu czy bólu. Nuty cytrusowe, znane są ze swoich zdolności do poprawy nastroju, zachęcają do działania i dodają energii. Orzeźwiająca mięta pieprzowa, rozmaryn czy wyrazisty cynamon wspierają koncentrację, usprawnia procesy myślowe, doskonale wspomagając w wysiłku intelektualnym. Odprężający zapach lawendy, bergamotki czy jaśminu wpływa relaksująco, koi nerwy, zmniejsza poziom niepokoju, ułatwiając ujarzmienie codziennego stresu. 

Aromamarketing – wywołanie emocji u klientów

O tym jak olbrzymi potencjał mają zapachy,  świadczy rozwój aromamarketingu. Ten nowoczesny rodzaj marketingu ma na celu świadome wykorzystanie zapachu do stworzenia wyjątkowej atmosfery, która zachęci klienta do zakupów, skorzystania z danej usługi lub przywołując miłe uczucia, kreuje pozytywne skojarzenia z marką. Starannie stworzona kompozycja zapachowa wprowadza klientów w odpowiedni nastrój, pozwalając osiągnąć zamierzony efekt i wyróżniając markę na tle konkurencji. Aromatyzacja wnętrz, nie jest w żaden sposób kojarzona z nachalnymi działaniami promocyjnymi, a jest to potężne narzędzie komunikacji z klientem, które wywołując konkretne emocje, pozwala dotrzeć do klienta, wpłynąć na jego nastrój, sposób postrzegania świata oraz na decyzje zakupowe. Harmonijnie przenikające się zapachy w sklepie, w hotelu czy salonie kosmetycznym nadają miejscu wyjątkowy klimat, który może być równie ważny jak sama jakość produktów czy usług. Wprowadzenie stałego, rozpoznawalnego zapachu w miejscu biznesu pomaga utrwalić pozytywne skojarzenia, tym samym ułatwiając zdobycie zadowolonych i chętnie powracających klientów. 

Projektowanie zapachem – przyjazna przestrzeń

Wydawać by się mogło, że informacje o otaczającym nas środowisku docierają do nas głównie dzięki zmysłom wzroku, słuchu i dotyku. Jednak to często niedoceniany zmysł powonienia i powiązane z nim doświadczenia węchowe, ostatecznie kształtują nasze wrażenia i charakter pomieszczenia. Nawet pięknie zaprojektowana łazienka, jasna i czysta, jednak wypełniona przykrym zapachem, zostanie odebrana jako miejsce nieprzyjemne i niehigieniczne. Dlatego tak ważne jest, by skutecznie odciąć się w domowej czy biznesowej przestrzeni od brzydkich zapachów, które wpływają negatywnie na komfort oraz postrzeganie miejsca. 

Automatyczny odświeżacz powietrza, który dba o to, by w pomieszczeniu unosiły się ulubione wonne kompozycje, przez świeżość i lekkość zapachów, pozwala odnaleźć spokój i przyjemną harmonię we wnętrzu. Poprzez oddychanie, mózg ciągle otrzymuje informacje o otoczeniu, które często bez naszej pełnej świadomości, warunkują nastrój i reakcje. Niektóre z nich mają niemal uniwersalne charakter, jak niepokój czy dyskomfort związany z brzydkimi zapachami czy relaksujący wpływ lekkich, kwiatowych nut. Inne są bardzo indywidualne, związane z poszczególnymi zapachami, które przywodzą na myśl różne wspomnienia i wyzwalają towarzyszące im emocje. Dbając o atmosferę panującą w naszym otoczeniu, można zaprojektować na nowo przestrzeń, wypełniając ją emocjami i poziomem energii, którego w danej chwili potrzebujesz.