Szukasz informacji? Znajdziesz ją TU!

Czy hipsterzy są alternatywni?

Na pewno tak, ale jak pokazuje historia mody  – hipsterzy są alternatywni do czasu. Dopóki nie staną się… mainstreamem. Są niezależni, zindywidualizowani ale zawsze narażeni na powszedniość, bez względu na to na jakich rowerach jeżdżą, jak się ubierają, w jakich klubach się spotykają i jakiej słuchają muzyki. Zresztą niektóre zespoły muzyczne sprzed co najmniej dwóch dekad cechowały już elementy mody hipsterskiej, choćby te zaszufladkowane do glam rocka punka lub pop rocka.

Jak ubiera się hipster?

Nie ważne, czy hipsterzy w swoich ubiorach będą preferowali rurki z lat pięćdziesiątych, czy vintage, czy retro albo patchwork (czyli fragmenty niepasujących do siebie materiałów), to i tak te elementy ich mody przedostają się do mody „powszechnej”.

Oczywiście jako propagatorzy produktów niemarkowych mogą mieć teoretycznie wpływ na rynek produktów markowych. Ale tylko teoretycznie, wszak większość z nas wie jak znane firmy potrafią dywersyfikować swoją ofertę – czasem tak, iż nie wiemy, że nosimy na sobie ciuch znanej firmy.

Przykładem przenikania stylu hipsterskiego na inne płaszczyzny modowe mogą być choćby kompozycje proponowane przez kreatorów, związane z marynarkami czy dołami. Marynarkę (także damską) już możemy założyć nawet do patchworkowych spodni lub sukienek, a do tego trampki Converse.

Wpływ hipsterów na modę

Zatem hipsterzy mają istotny wpływ na modę powszechną, ponieważ czasem sprawiają wrażenie zaniedbanych, ale ich ubiór to najczęściej bardzo przemyślana kompozycja. Choć trzeba podkreślić, że póki co w obecnej modzie jeszcze niezbyt często spotykamy wydłużone kołnierze z lat siedemdziesiątych. Nie spotykamy też krempliny, choć hipster i na to może się odważyć.

Niewykluczone, że dzięki nim niebawem popularnym elementem ubioru ze sportową marynarką stanie się melonik. Do tej pory taka kompozycja raczej spotykana była na scenie w wypadku członków grup muzycznych. Wspomniany patchwork jest dosyć powszechny. Coraz częściej spotykamy swetry zszywane z kawałków lub dziane w nieregularne wzory dające efekt zszywania. Zaistniała duża dowolność jeśli idzie o okulary nie tylko przeciwsłoneczne – nosi się zarówno miniaturowe, jak i wręcz kolosalne, na przykład z dużymi białymi oprawkami.

Tak czy inaczej indywidualizm hipsterski podsunął kreatorom mody (zarówno tym profesjonalnym, jak i domorosłym) wiele istotnych pomysłów.