Szukasz informacji? Znajdziesz ją TU!

Cisi zabójcy: pięć przedmiotów w domu, które rujnują nasze zdrowie

Cisi zabójcy: pięć przedmiotów w domu, które rujnują nasze zdrowie

Pamiętasz, jak kiedyś mówili, że nie możesz siedzieć blisko telewizora, bo wydziela mocne promieniowanie?

W latach 90. była to chyba najbardziej niebezpieczna rzecz w domu.

Ale teraz, gdziekolwiek spojrzysz, wszystko niesie ze sobą ukryte zagrożenie. I owszem, możemy pogodzić się z pewną szkodliwością, ale niektóre przedmioty są naprawdę niebezpieczne dla zdrowia.

Dywany

Jakie jest niebezpieczeństwo:

Niestety, w nowoczesnych mieszkaniach, dywany wykonane z naturalnych tkanin nie są często spotykane, większość osób kupuje dywany wykonane z materiałów syntetycznych, a te, zdaniem ekspertów, są siedliskiem wszelkiego rodzaju substancji rakotwórczych, takich jak p-dichlorobenzen, benzen, akryl i inne chemikalia.

Powodują uszkodzenie nerwów, halucynacje i zaostrzenie dolegliwości oddechowych. Ponadto większość nowych dywanów jest poddawana działaniu sztucznych barwników, odplamiaczy zawierających toksyczne chemikalia.

Szczególnie niebezpieczne są ognioodporne wykładziny podłogowe. Substancje lotne, które odparowują z dywanu osadzają się w płucach i mogą prowadzić do alergii lub obrzęków.

Ze względu na trwałe przymocowanie podłogi do podłogi niemożliwe jest czyszczenie i usuwanie gromadzących się pod nią roztoczy (patogeny astmy). W rzeczywistości ciągle żyjesz na wielkiej bombie chemicznej, na którą organizm może reagować w różny sposób.

Co możesz zrobić:

Jeśli zdecydujesz się na sztuczny dywan, spróbuj czyścić go na sucho przynajmniej raz na sześć miesięcy i wytrząsaj na ulicy co dwa tygodnie. Dywan, tak jak w każdy piątek, wymaga wentylacji. I pamiętaj, kupując wykładzinę podłogową, warto wziąć pod uwagę, że im wyższa wysokość włosia, tym trudniej jest dbać o produkt. Jest to szczególnie ważne dla alergików: kurz gromadzący się w pryzmie może wywołać zaostrzenie choroby.

Pojemniki na żywność

Jakie jest niebezpieczeństwo:

Pojemniki na żywność same w sobie nie są niebezpieczne, chociaż ftalany czy plastyfikatory, z których są wykonane, nie dodają zdrowia. Ale jeśli opakowania były wykonane ze styrenu lub bisfenolu A, warto się nad tym zastanowić, czy naprawdę tego potrzebujesz?

Faktem jest, że bisfenol A zaczyna przenikać do żywności, gdy jest podgrzewany w kuchence mikrofalowej i, jak każdy szkodliwy koncentrat, może stać się destrukcyjny. Stopniowo gromadzi się w organizmie i może zaostrzać objawy każdej choroby.

Ważne! Obecność bisfenolu oznaczona jest na opakowaniu cyfrą 7 w trójkącie.

Inną szkodliwą rzeczą substancją jest styren, używany do produkcji styropianu, jest on oznaczany cyfrą 6 w trójkącie.

Zwykle służy do robienia podkładek pod owoce i mięso oraz kubków na jogurt. Zwykle styren jest bezpieczny, o ile nie wkłada się go do kuchenki mikrofalowej. Styren jest bardzo szkodliwy dla wątroby i układu rozrodczego.

Co możesz zrobić:

Jeśli to możliwe, zamień pojemniki plastikowe na pojemniki szklane i ceramiczne lub wybierz pojemniki z polietylenu lub polipropylenu. Jeśli zdecydujesz się podgrzewać jedzenie, lepiej położyć je na talerzu.

Naczynia teflonowe

Jakie jest niebezpieczeństwo:

W wysokich temperaturach politetrafluoroetylen uwalnia toksyczny gaz, a to jest właśnie substancja, dzięki której teflon odpycha tłuszcz i wodę.

Badania na zwierzętach wykazały już, że politetrafluoroetylen powoduje raka, uszkodzenia wątroby i uszkodzenia autoimmunologiczne.

Co możesz zrobić:

Wybierz stal nierdzewną lub żeliwo. Jeśli nie jesteś gotowy na zrezygnowanie z naczyń teflonowych, to podczas ich używania nie używaj noża ani widelca, ponieważ może to spowodować uszkodzenie powłoki.

Takie naczynia należy myć w ciepłej wodzie miękką gąbką.

Zasłony prysznicowe

Jakie jest niebezpieczeństwo:

Czy zauważyłeś kiedyś dziwny zapach swojej nowej zasłony prysznicowej?

Zasłony prysznicowe są zrobione z  polichlorku winylu który jest substancją podrażniającą drogi oddechowe, uszkadzającą ośrodkowy układ nerwowy, wątrobę i nerki, a także wywołującą nudności, bóle głowy i utratę koordynacji.

Stwierdzili to ekolodzy i lekarze z Kanady i Stanów Zjednoczonych, którzy badali właściwości PVC.

Substancja ta jest szczególnie toksyczna przy zetknięciu z gorącą wodą – może uwalniać wiele lotnych związków, które szybko osadzają się w naszych płucach.

Co możesz zrobić:

Wybierz zasłony z nietoksycznego tworzywa sztucznego (PEVA) lub wybierz naturalne materiały – bawełnę, bambus, włókno konopne i inne.

Gąbki do mycia naczyń

Jakie jest niebezpieczeństwo:

Gąbki do mycia naczyń to prawdziwy raj dla wielu bakterii.

Gąbka do zmywania naczyń kuchennych może być 200 000 razy bardziej brudna niż deska sedesowa i zawierać ponad 362 rodzaje bakterii wywołujących poważne choroby zakaźne.

77% gąbek kuchennych zawiera bakterie z grupy coli, prowadzące do ostrych zaburzeń jelitowych, a 18% gąbek zawiera bakterie gronkowcowe. Kolejne 88% gąbek, tydzień po rozpoczęciu stosowania, zaczyna namnażać na sobie grzyb i pleśń.

Co możesz zrobić:

Czas życia gąbki to jeden tydzień. Nie próbuj jej myć ani używać do czegoś innego, na przykład do sprzątania łazienki.

Minęło siedem dni? Gąbka trafia do kosza.