Szukasz informacji? Znajdziesz ją TU!

Rodzaje przebarwień skóry i sposoby na ich zlikwidowanie

Rodzaje przebarwień skóry i sposoby na ich zlikwidowanie

Przebarwienia są powszechnym problemem skórnym, bardzo trudnym do usunięcia, odbierającym pewność siebie. Współczesna medycyna estetyczna znalazła jednak sposoby, aby z nimi walczyć. Najpierw jednak warto poznać przeciwnika.

Przebarwienia na twarzy występują najczęściej pod postacią nieestetycznych brązowych plam. Można spróbować usunąć je domowymi sposobami takimi, jak prawidłowa pielęgnacja, stosowanie kremów rozjaśniających czy domowych maseczek. Sięgnąć można również po wsparcie, którego udziela klinika medycyny estetycznej w Warszawie.

Jak powstają przebarwienia?

Przebarwienia skóry są częstym efektem negatywnego działania promieni słonecznych, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie melanocytów. Zbyt duża ilość barwnika zaczyna gromadzić się w jednym miejscu na skórze, a w efekcie powstają na niej brązowe plamy. Najczęściej są one widoczne na twarzy, dłoniach oraz dekolcie.

Przebarwienia mogą powstać także wskutek zmian hormonalnych m.in. w trakcie ciąży. Mogą zostać wywołane chorobami autoimmunologicznymi lub być efektem przyjmowania preparatów hormonalnych i leków światłouczulających. Najczęściej są to preparaty, w których znajduje się dziurawiec.

Rodzaje przebarwień

Najpopularniejszymi przebarwieniami są piegi. Niektórzy mają do nich genetyczną skłonność, ale najczęściej powstają w wyniku intensywnego działania promieni słonecznych na skórę.

Tzw. melazma lub ostuda, czyli rozlane brązowe plamy to efekt działania słońca, hormonów, jak i genów. Zwykle z tym rodzajem przebarwień borykają się kobiety w ciąży, a także przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne. Przebarwienia występują w tych przypadkach najczęściej na czole, policzkach oraz wokół ust.

Innym rodzajem przebarwień są te o charakterze pozapalnym. Często są przykrą pamiątką po trądziku. Mogą powstać także w wyniku mechanicznego uszkodzenia skóry lub po urazie.

W podeszłym wieku na skórze mogą pojawić się tzw. przebarwienia starcze. Są to plamy przypominające piegi, ale znacznie większe. Najczęściej występują u osób, które w młodości nie stosowały środków zabezpieczających skórę przed negatywnym działaniem promieni słonecznych.

Usuwanie przebarwień – dostępne sposoby

Klinika medycyny estetycznej w Warszawie zaoferuje kilka sposobów, dzięki którym pacjenci mogą pozbyć się przebarwień z różnych obszarów ciała.

Jeżeli przebarwienia są silne i trudne do usunięcia, bardzo często wykonywany jest peeling medyczny. Przynosi najskuteczniejsze efekty, ze względu na swoje silne działanie. Zabieg dość mocno ingeruje w strukturę skóry, wymaga rekonwalescencji, z uwagi na podrażnienia oraz łuszczenie się skóry.

Innym sposobem walki z przebarwieniami są zabiegi laserowe. Przynoszą szybkie efekty bez bólu, a dodatkowo skóra ulega ujędrnieniu i odmłodzeniu. Laserowe usuwanie przebarwień działa w oparciu o niszczenie komórek, w których nagromadziła się zbyt duża ilość melaniny. Plamy ciemnieją, a następnie ulegają złuszczeniu. Aby doszło do ich całkowitego usunięcia, zabieg powtarza się kilka razy.

Aby uniknąć przebarwień, warto przez cały rok stosować kremy z SPF 50. Chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.