Zdobycie prawa jazdy kategorii B to dla wielu osób priorytet oraz potwierdzenie radzenia sobie w otaczającym nas świecie. Egzamin praktyczny jest często uważany za jeden z najbardziej stresujących momentów, na równi z maturą czy pierwszymi rozmowami kwalifikacyjnymi. Wiele osób boi się pewnych manewrów wykonywanych na placu czy w warunkach drogowych, szczególnie z uwagi na fakt, że jeden błąd może zakończyć ten proces. Jakie są najtrudniejsze manewry? Możemy wyróżnić je ze względu na konieczność zachowania precyzji, a w drugim przypadku na te, które oparte są na zręczności i koordynacji.
Spis treści:
Podczas kursu na prawo jazdy, osoba ucząca się na pewno wiele czasu spędzi na wykonywaniu manewrów, w których główną rolę odgrywa precyzja wykonania. Oprócz samych umiejętności kierowania samochodem, potrzeba umieć pozostawać w skupieniu i precyzyjnie kontrolować to co dzieje się dookoła nas. W trakcie egzaminu na prawo jazdy, wykonanie tych manewrów jest konieczne do uzyskania pozytywnej decyzji na koniec jazdy.
Poniżej wymienione zostaną dwa najtrudniejsze manewry i krótkie wskazówki, które mogą okazać się kluczowe.
Takie manewry odbywają się najczęściej w trakcie jazdy w warunkach drogowych. Zachowanie płynności i niespowodowanie zagrożenia na drodze, spowoduje, że szansa na zaliczenie egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorii B, będzie bardzo wysoka.
Jednym z takich manewrów jest zmiana pasa ruchu. To jeden z podstawowych manewrów, które wykonuje się w trakcie jazdy. Przed zmianą pasa, konieczne jest sprawdzenie czy posiadana ilość miejsca na sąsiadującym pasie, wystarczy na bezpieczne wykonanie manewru. W przypadku, gdy egzaminator uzna, że nastąpiło wymuszenie, egzamin zostanie zakończony wynikiem negatywnym.
Kolejnym manewrem jest skręt na skrzyżowaniu. Jest to szczególnie wymagająca czynność, gdy ruch na skrzyżowaniu jest intensywny. Warto zredukować prędkość, korzystać z kierunkowskazów i dokonywać skrętu, jedynie w przypadku, gdy mamy pewność, że jest to zgodne z przepisami ruchu drogowego.
Wykonywanie pewnych manewrów jest nieodłączną częścią egzaminu praktycznego. W przypadku, gdy osoba zdająca jest przygotowana i skupiona, te manewry nie powinny być ciężkie do wykonania. Trzeba dbać o precyzję i płynność, aby potem cieszyć się zdanym egzaminem.
Congratulation!