Przedsiębiorcy często się głowią, bo nie wiedzą, czy muszą kupować kasę fiskalną. Obowiązek wystawiania paragonów dotyczy wielu przedsiębiorstw, ale nie wszyscy wiedzą, od którego momentu. Czy zapis w prawie dotyczy wszystkich firm czy tylko niektórych? Na te pytania odpowiadają nasi specjaliści.
Spis treści:
To pytanie dręczy wielu przedsiębiorców, bo w wielu przypadkach kasa fiskalna wydaje się być zbędna. Bo przecież po co komuś kasa fiskalna, skoro na większość swoich usług wystawia faktury. Jednak urządzenie to pozwala na rejestrację obrotu, a także kwot należnego podatku. Dzięki temu dokładnie monitorowane są przychodu firmy. Są przypadki, że nieuczciwi przedsiębiorcy nabijają niewłaściwe kwoty, tylko po to, aby obniżyć swój przychód, a tym samym odprowadzić pomniejszony podatek. Jednak takie praktyki prędzej czy później wychodzą na jaw, a ich konsekwencje nie należą do najprzyjemniejszych, gdyż uderzają w majątek firmy, jak i samego właściciela.
Zmiany w prawie
Od 1 stycznia 2015 roku nastąpiły znaczne zmiany w prawie, dotyczące posiadania kasy fiskalnej przez przedsiębiorców. Obowiązkiem jej posiadania i rejestracji byli i są nadal jednak przedsiębiorcy, którzy muszą wykazać roczny obrót przekraczający kwotę 20.000 złotych, z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowy.
Przepis ten pozostaje bez zmian, jednak zwiększa się grupa przedsiębiorców objęta obowiązkiem rejestracji kasy fiskalnej bez względu na ww. obrót. Od nowego roku 2015 lekarze, mechanicy samochodowi, fryzjerzy, doradcy podatkowi oraz zakłady kosmetyczne muszą mieć kasę bez względu na osiągany obrót. Zapis ten nie dotyczy jednak notariuszy – to jedyna grupa wyłączona z tego obowiązku. Przedsiębiorcy ww. mają czas na zakup kasy do dnia 1 marca 2015 roku.
W polskim prawie jest ścisła lista dotycząca tego, które grupy przedsiębiorców powinny zakupić i zarejestrować kasę fiskalną bez względu na uzyskiwany obrót. Należą do nich:
Warto wiedzieć, że sam zakup kasy fiskalnej i jej uruchomienie nie wystarczy, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Każdą zakupioną kasę należy zarejestrować (można też spotkać termin fiskalizacja kasy). W tym celu należy, po zakupieniu kasy, poprosić o pomoc serwisanta danej firmy, której kasę fiskalną zakupiliśmy, aby wprowadził on do kasy niezbędne dane. Do urządzenia serwisant wpisuje numer NIP firmy, a także pozostałe dane, które będą drukowane na górze paragonu. Po zakończeniu tego procesu kasa może być już używana, z tym że należy pamiętać o jej zgłoszeniu do US
Decyzja o zakupie kasy fiskalnej może być problematyczna. Nie tylko ze względu na mnogość modeli dostępnych w sprzedaży, ale też ze względu na przepisy prawa. W drugim przypadku przedsiębiorcom zawsze chętnie doradzą przedstawiciele z naszego biura kognitariat.pl. Jednak z pierwszym problemem właściciel firmy musi poradzić sobie sam. Zakup warto zacząć od sprawdzenia rynku i dostępnych modeli. Może się bowiem okazać, że do danego rodzaju działalności nie potrzebujemy wcale super nowoczesnej kasy, ale zwykłej, najprostszej w obsłudze. Nie mniej istotny jest też ewentualny serwis. Należy pamiętać, że kasa fiskalna to tylko urządzenie elektroniczne, które może ulec awarii. Szybka naprawa jest bardzo ważna dla sprawnego funkcjonowania firmy. Awaria kasy czasem może uniemożliwić nam prowdzenie sprzedaży towarów.
Congratulation!