Szukasz informacji? Znajdziesz ją TU!

Blefaroplastyka powiek – charakterystyka i efekty zabiegu

Blefaroplastyka powiek – charakterystyka i efekty zabiegu

Opadanie powiek to powszechnie występująca przypadłość, która dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Blefaroptoza może mieć charakter wrodzony lub nabyty i dotyczyć jednego oka bądź obu oczu. Istnieje wiele metod leczenia tego schorzenia. Do najbardziej skutecznych zalicza się blefaroplastykę powiek.

Czym jest blefaroptoza?

Przyjmuje się, że prawidłowa szerokość szpary powiekowej u dorosłego człowieka wynosi około 9 mm. Schorzenie, które powoduje zasłonięcie przynajmniej 2 mm tęczówki oka, określane jest mianem blefaroptozy. Źródłem problemów zwykle jest uraz bądź nieprawidłowa praca mięśni otaczających powiekę.

Nieleczona blefaroptoza znacząco utrudnia proces widzenia, dlatego wpływa na obniżenie komfortu życia. Schorzenie może także wywoływać amblyopię, nazywaną potocznie zespołem leniwego oka. Opadanie powiek sprzyja też rozwojowi astygmatyzmu.

Sposób leczenia opadających powiek

Najlepszym sposobem na pozbycie się problemu opadających powiek jest poddanie się zabiegowi z zakresu medycyny estetycznej. Zabiegi te określane są mianem blefaroplastyki i mogą być przeprowadzane na różne sposoby. W zależności od wskazań lekarza wykonywana jest laserowa blefaroplastyka powiek lub klasyczna blefaroplastyka chirurgiczna. Możliwe jest także przeprowadzenie zabiegu z wykorzystaniem plazmy.

Każdy zabieg powinien być poprzedzony konsultacją z lekarzem okulistą. Istota blefaroplastyki powieki górnej polega na wycięciu nadmiaru skóry, a następnie zszyciu rany cienkimi szwami. Do usuwania tkanek lekarz używa skalpela bądź lasera. Przyjmuje się, że zastosowanie lasera zwiększa precyzję cięcia, pozwala ograniczyć krwawienie i skraca czas rekonwalescencji pacjenta. Blefaroplastyka plazmowa ma charakter niechirurgiczny i zalecana jest szczególnie osobom, które z różnych względów nie mogą zostać poddane operacji chirurgicznej.

Skuteczność wykonywanych zabiegów

Pacjenci poddający się zabiegowi blefaroplastyki powiek nie muszą obawiać się nawrotu schorzenia. Efekty operacji zwykle utrzymują się przez 10-20 lat. Należy podkreślić, że blizny ukryte w naturalnych załamaniach powiek szybko się goją i są praktycznie niewidoczne dla osób postronnych. Prawidłowo przeprowadzona blefaroplastyka wpływa nie tylko na poprawę komfortu życia pacjenta. Lifting powiek to również prosty sposób na odmłodzenie twarzy i zniwelowanie widocznych objawów upływającego czasu.

Podsumowanie

Pacjenci decydujący się na chirurgiczną korektę powiek powinni korzystać z usług doświadczonych lekarzy działających na rzecz sprawdzonych i renomowanych gabinetów medycyny estetycznej. Dzięki takiemu podejściu można mieć pewność, że efekty zabiegu będą w pełni zgodne z ich założeniami i oczekiwaniami.