Szukasz informacji? Znajdziesz ją TU!

Barista – czy to trudny zawód?

Barista – czy to trudny zawód?

Zawód baristy należy do profesji, które w ostatnim czasie zdecydowanie zyskują na popularności.  Chociaż bywa nazywany „ekspresem do kawy z duszą”, to w rzeczywistości jego obowiązki zdecydowanie wykraczają poza tworzenie ozdobnych wzorków na powierzchni kawy. Czy zawód baristy jest trudny? Jak można zostać baristą?

Sztuka parzenia kawy

Barista jest osobą, która zawodowo zajmuje się parzeniem i podawaniem kawy. Brzmi dość nieskomplikowanie, jednak w zawodzie tym przygotowywanie napojów na bazie espresso staje się niemalże sztuką. Umiejętność przygotowywania kawy idealnej wynikać powinna z wiedzy na temat jej gatunków, rodzajów napojów na bazie espresso i ich receptur, a także samych technik parzenia.

Barista powinien wiedzieć, skąd pochodzą ziarna kawy, które wsypuje do ekspresu. Musi wiedzieć, jakie mają właściwości, czym różnią się od innych gatunków oraz jak wyglądał proces ich palenia. Niezbędna jest również umiejętność posługiwania się sprzętem, zarówno nowoczesnymi ekspresami, jak i tradycyjnymi tyglami. I w końcu – barista musi być trochę artystą.  Kawę trzeba nie tylko zaparzyć, ale również podać. Standardem są obecnie artystyczne wzorki, tworzone z mleka i przypraw na powierzchni kawowego napoju.

Umiejętności interpersonalne baristy

Do najważniejszych umiejętności, jakie powinien nabyć barista, należy skuteczna komunikacja z klientami i współpracownikami. Praca w kawiarni to nieustanne kontakty z ludźmi. Konieczna jest więc wola zdobywania i rozwijania umiejętności interpersonalnych, ale także swoista łatwość w nawiązywaniu relacji.

To nie jest zawód dla osób, które nie lubią ludzi. Barista jest jak barman, który przyrządzając drinki na bazie espresso, prowadzi rozmowy z klientami. Konieczna jest więc uważność, umiejętność okazywania sympatii, przyjazne usposobienie. Praca z ludźmi bywa stresująca i wymagająca. Klienci nie zawsze są uprzejmi, wśród pracowników również mogą powstawać konflikty. To nieodłączny element pracy w zawodzie związanym ze świadczeniem usług. Niezależnie od okoliczności, barista musi kierować się zasadą, że najważniejsze jest zadowolenie klienta.

Konieczność nieustannego kształcenia

Aby rozpocząć pracę w zawodzie, należy ukończyć kurs baristy.  Kurs tego rodzaju zapewni podstawową wiedzę dotyczącą kawy, jej gatunków oraz sposobów parzenia, podawania i obsługi klienta. Trzeba jednak pamiętać, że barista musi godzić się na konieczność ciągłej nauki, pogłębiania umiejętności, zdobywania nowych doświadczeń.

Aby być na bieżąco z nowinkami technicznymi dotyczącymi ekspresów lub nowymi technikami przygotowywania kawowych napojów, warto brać udział w branżowych targach i eventach. Dzięki znajomości najnowszych trendów oraz nowych produktów do tworzenia napojów kawowych, można pozostać konkurencyjnym i przyciągnąć klientów.

Czy zawód baristy jest trudny? Wszystko zależy od predyspozycji oraz nastawienia. Przy odpowiednim zaangażowaniu w relacje z klientami i stałemu dokształcaniu się, może być bardzo satysfakcjonujący.