Szukasz informacji? Znajdziesz ją TU!

5 kroków do skutecznej windykacji długów

5 kroków do skutecznej windykacji długów

Prowadzenie działalności gospodarczej daje niemałą satysfakcję, lecz wiąże się również ze sporą odpowiedzialnością. Niestety, wielu kontrahentów spóźnia się ze spłatami. Wówczas konieczne jest podjęcie działań mających na celu odzyskanie pieniędzy od dłużnika. W jaki sposób to zrobić?

Prewencja

Zapobieganie opóźnieniom płatności jest bardzo ważnym elementem całego procesu. Prewencję można wdrożyć chociażby korzystając z systemów do windykacji online, z których wystarczy pobrać pieczęć do umieszczania na wystawianych fakturach. Da to kontrahentom sygnał, że będą musieli ponieść konsekwencje w przypadku ewentualnych opóźnień.

Załatwianie spraw związanych z windykacją od razu

Najgorsze, co można zrobić, to odłożyć proces windykacji w czasie. Wówczas można zmniejszyć swoje szanse na odzyskanie całości pieniędzy. Gdy kontrahent zobaczy, że firma reaguje od razu, potraktuje sprawę bardziej poważnie.

Konsekwencja

W przypadku rozpoczęcia procesu windykacji nie wolno odpuszczać. Należy przedstawić kontrahentowi wszystkie kroki podejmowane po kolei przez firmę w razie opóźnienia płatności i trzymać się ich. Jeśli raz dopuści się możliwość późniejszego zapłacenia odpowiedniej kwoty, daje się kontrahentowi niejako przyzwolenie na takie postępowanie. Niektóre firmy odpuszczają także obciążanie kontrahentów konsekwencjami, choć mają do tego pełne prawo wedle obowiązujących przepisów.

Korzystanie z nowoczesnych technologii

Nowoczesne technologie mogą znacznie usprawnić przebieg procesu windykacji. Systemy online umożliwiają chociażby zapobieganie opóźnieniom czy szybkie odzyskanie pieniędzy w razie ich wystąpienia. Są łatwe w obsłudze, a korzystanie z nich nie wymaga doświadczenia, dlatego z tym zadaniem poradzi sobie każdy pracownik. Dzięki nim można uniknąć np. zlecania sprawy firmie windykacyjnej czy kancelarii prawnej.

Pomoc sądu i komornika

Niestety wielu przedsiębiorców nie wie, jakie kroki podjąć w celu odzyskania należności i opiera je głównie na wysłaniu wezwania do zapłaty bazującym na gotowym wzorze z Internetu. Takie działania bywają często nieskuteczne. Podejmowane czynności powinny wskazywać na profesjonalizm firmy i sprawiać, że kontrahent zacznie liczyć się z konsekwencjami. Przedsiębiorca musi wskazać odpowiednią podstawę prawną i wyliczyć prawidłowo odsetki. Jeśli nie będzie innego wyjścia, powinien zgłosić sprawę do sądu.

Egzekwowanie długów nie jest łatwym i przyjemnym zadaniem, lecz nie wolno go zaniechać, gdyż odzyskanie należności stanowi dla firmy priorytet. Przedsiębiorca powinien wykazać się profesjonalizmem i być konsekwentny w swoich działaniach, by kontrahent podszedł do zagadnienia poważnie.